vineri, 11 aprilie 2014

FC Valencia, “eroină” în Europa League !

Sursa foto: UEFA

În returul sferturilor de finală din Europa League, echipele spaniole au reuşit cele mai spectaculoase calificări, graţie unor răsturnări de scor după partidele tur.
FC Valencia, care era creditată cu şanse mici, după ce fusese învinsă la scor de forfait, 3-0, de FC Basel, a surclasat campioana Elveţiei cu scorul de 5-0, marcând două goluri în prelungiri. Francisco Alcacer (min. 38, 70, 113), Eduardo Vargas (min. 42) şi Juan Bernat (min. 118) au marcat pentru ''lilieci'', dar Basel a jucat ultima parte a prelungirilor în 9 oameni, Diaz (min. 101) şi Sauro (min. 105) fiind eliminaţi.
FC Sevilla a învins pe FC Porto, fără drept de apel, cu 4-1, eliminând echipa lusitană, care câştigase la limită în tur, cu 1-0. Ivan Rakitic (min. 5 – din penalty), Vitolo (min. 26) şi Carlos Bacca (min. 29) marcaseră pentru andaluzi după doar o jumătate de oră, până la final fiecare formaţie reușind câte un gol, prin Kevin Gameiro (min. 79), respectiv Ricardo Quaresma (min. 90+2).
Benfica Lisabona a trecut de AZ Alkmaar cu 2-0, prin ''dubla'' lui Rodrigo (min. 39 şi 71), după ce se impusese şi în Olanda, cu 1-0.
Juventus Torino a învins pe Olympique Lyon cu 2-1, prin golurile semnate de Andrea Pirlo (min. 4) şi Claudio Marchisio (min. 68), respectiv Jimmy Briand (min. 18). ''Vecchia Signora'' învinsese şi la Lyon, cu 1-0.
Aşadar, au obţinut calificarea în semifinalele din Europa League echipele Benfica Lisabona (Portugalia), Juventus Torino (Italia), FC Sevilla (Spania) şi FC Valencia (Spania).
Tragerea la sorţi a semifinalelor din Europa League va avea loc vineri, la Nyon, unde va avea loc aceeaşi operaţie şi pentru Champions League. Evenimentul de la Nyon va debuta la ora 13.00 şi va putea fi vizionat în direct pe Digi Sport 1. (Sursa: Agerpres)