joi, 15 mai 2014

FC Sevilla câştigă marele trofeul în Europa League

Sursa foto: UEFA

Miercuri seara, la Torino, în finala Europa League la fotbal, FC Sevilla (Spania) s-a impus în faţa formaţiei Benfica Lisabona (Portugalia) cu scorul de 4-2 (0-0, 0-0, 0-0), după executarea loviturilor de departajare de la 11 metri. La finalul celor 90 de minute regulamentare şi a celor două reprize de prelungiri scorul a fost de 0-0.
La loviturile de departajare de la 11 metri, pentru spaniolii de la FC Sevilla au marcat Bacca, Mbia, Coke şi Gameiro, iar pentru portughezii de la Benfica Lisabona au înscris Lima şi Luisao, iar Cardozo şi Rodrigo au ratat penalty-urile pe care le-au executat la poarta lui Beto.
Au evoluat următoarele echipe:
- FC Sevilla: Beto - Coke, Pareja, Fazio, Alberto Moreno - Carrico, Mbia - Reyes (Marin '78, Gameiro '104), Rakitici, Vitolo (Figueiras '110) - Bacca. Antrenor: Unai Emery.
- Benfica Lisabona: Oblak - Maxi Pereira, Luisao, Garay, Siqueira (Cardozo '99) - Amorim - Sulejmani (Almeida '24), Gomes, Gaitan (Cavaleiro '119) - Rodrigo, Lima. Antrenor: Jorge Jesus.
Meciul de la Torino, în faţa a 33.120 spectatori, a fost arbitrat de germanul Felix Brych.
Pe 24 mai, la Lisabona, de la ora 21.45, în finala Ligii Campionilor se vor confrunta spaniolii de la Real Madrid şi Atletico Madrid. În acest caz, putem remarca faptul că, în 2014, ambele trofee din Europa League şi Champions League revin unor echipe spaniole.