vineri, 2 mai 2014

SC Ştiinţa Miroslava Iaşi şi „U” Cluj, la primele victorii în turneul final de promovare în prima ligă

Ştiinţa Miroslava Iaşi-CSM Adep Satu Mare 3-0
"U" Cluj - CET Govora CNMB Rm. Vâlcea 3-0

În perioada 2-4 mai 2014, Sala Polivalentă ieşeană găzduieşte turneul final de promovare în prima ligă de volei feminin, cu participarea echipelor SC Ştiinţa Miroslava Iaşi şi CET Govora-Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrân” Rm. Vâlcea (din Divizia A2 Est), respectiv CS Universitatea Cluj şi CSM-Adep Satu Mare (din Divizia A2 Vest).
Vineri, în partida de debut a turneului final, după un meci extrem de tensionat în primul act, SC Ştiinţa Miroslava Iaşi a învins pe CSM-Adep Satu Mare cu scorul de 3-0 (26-24, 25-11, 25-17).
Echipa ieşeană, condusă de pe banca tehnică de antrenorul Ilie-Cătălin Ştirbu a început disputa cu tinerele jucătoare din Satu Mare cu multă dificultate, fiind condusă pe tabela de marcaj, uneori şi la 5 puncte diferenţă. Trecerea de la sala de jocuri a comunei Miroslava la “măreţia” Sălii Polivalente ieşene a fost pe deplin resimţită de moldovence, care s-au dovedit extrem de “derutate” în primul set, până când emoţiile au fost uitate, iar ridicătoarea Ştefana Petrescu şi-a pus în valoarea colegele Tatiana Diaconiţa, Raluca Pichiu şi Cătălina Poboroniuc, în lupta la fileul disputei ! La scorul de 24-22, oaspetele au salvat două mingi de set, au egalat la 24-24, dar ultimele două puncte au revenit gazdelor, care au câştigat primul set, în prelungiri.
În următoarele două acte, ieşencele şi-au arătat adevărata valoare în faţa unei echipe care nu a mai rezistat “stressului” unui turneu de promovare în prima ligă şi după o oră şi 17 minute, cu tot cu pauzele regulamentare, SC Ştiinţa Miroslava Iaşi obţine prima victorie în cadrul competiţiei, în doar trei seturi.
O succintă evoluţie a scorului a fost următoarea:
- Setul I (28 minute): 0-2, 2-5, 3-7, 4-9, 5-10, 7-11, 10-11, 13-14, 14-16, 16-16, 18-17, 20-18, 21-19, 21-21, 22-22, 24-22, 24-24, 26-24;
- Setul al II-lea (20 minute): 8-0, 8-4, 10-4, 12-5, 15-6, 19-7, 21-9, 24-10, 25-11;
- Setul al III-lea (23 minute): 0-2, 3-3, 4-5, 8-5, 8-7, 10-9, 13-10, 13-12, 14-13, 17-13, 19-14, 19-16, 24-16, 25-17 (ultimul punct al meciului fiind reuşit de “basarabeanca” Tatiana Diaconiţa).
Într-un meci arbitrat de brigada Cristian Botezatu (Piatra Neamţ – A1) – Marius Lazăr (Zalău – A2), observatorul partidei fiind bucureşteanul Gheorghe Vişan, au evoluat echipele:
- SC Ştiinţa Miroslava Iaşi: Ştefana Petrescu – Andreea Arhip, Cătălina Poboroniuc (căpitanul formaţiei), Raluca Pichiu, Simona Filip, Tatiana Diaconiţa – Andrada Koszte (libero). Antrenor: Ilie-Cătălin Ştirbu. Rezerve neutilizate: Andreea Buzilă, Andra Ibănescu, Ana Pal, Ana Delescu. Preşedinte executiv: Eugen Pal.
- CSM-Adep Satu Mare: Denisa Mocar – Adriana Maria Matei (căpitanul formaţiei), Natalia Preda, Alexandra Mişca, Beata Vaida, Alexandra Molnar – Angelica Maria Podină (libero). A mai jucat spre finalul ultimul set Henriette Diana Adamcsik. Antrenor: Adrian Pricop.
La partidă au asistat 800 de spectatori, în frunte cu o inimoasă şi “zgomotoasă” galerie locală.

* Vasile Ouatu şi staff-ul Unicul din Piatra Neamţ, prezenţi la tribuna oficială

Vasile Ouatu în tribunele arenei ieşene

La partida din Sala Polivalentă a asistat şi tot stafful echipei de volei feminin Unic Piatra Neamţ, în frunte cu preşedintele Vasile Ouatu, cel care ne-a declarat: “La echipa din Miroslava ridicătoarea Petrescu chiar îmi place, le mai remarc pe Poboroniuc şi Diaconiţa. Despre Pichiu pot spune că are forţă, dar nu are blocaj şi nici orientare în teren, nu cred că este o jucătoare prea bună de prima ligă...”. Asta după ce, în setul I, tot despre Raluca Pichiu, acelaşi Vasile Ouatu menţiona: “Gata cu  Pichiu, din sezonul viitor nu o mai las la Iaşi...”. Şi dacă părerile preşedintelui echipei de sub Pietricica se pot schimba de la un set la altul, iată că până şi opiniile celor de la Unic nu au coincis la un moment dat, după ce Vasile Ouatu a spus că Ştiinţa Miroslava Iaşi e mai bună decât Rapid Bucureşti, iar antrenorii Unicului (Mihaela Voivod şi Marian Constantin), prezenţi în tribuna oficială ieşeană, l-au contrazis !

* “U” Cluj, cu o clasă peste toate echipele prezente la turneul final !

Într-un joc în care clujencele Raluca Bucur, Andreea Niţulescu, Alexandra Ciontaş, Alexandra Bara, Medeea Clăteşteanu şi Carmen Grama au făcut legea pe teren, coordonate excelent de antrenorul Dănuţ Ciontoş, evoluţia scorului a fost următoarea:
- Setul I: 0-1, 11-1, 14-3, 20-5, 22-7, 25-9;
A doua partidă din această seară din cadrul primei runde a turneului final de promovare în Divizia A1 de volei feminin a arătat că studentele de pe Someş alcătuiesc o echipă extrem de valoroasă, cu o clasă peste adversarele sale. Într-un timp record de 62 minute, Universitatea Cluj a surclasat pe CET Govora-CNMB Râmnicu Vâlcea cu scorul de 3-0 (25-9, 25-11, 25-4), în faţa a 400 de spectatori, care după primul act, anticipând rezultatul final au mai rămas doar... 100 !
- Setul al II-lea: 6-0, 8-4, 12-6, 17-8, 22-10, 25-11;
- Setul al III-lea: 3-0, 6-1, 7-2, 12-2, 13-3, 14-4, 25-4.
De la “fragila” echipă din Govora / Rm. Vâlcea, antrenată de Marius Mărgărit, am putut remarca travaliul dus de Roberta Craioveanu şi cam atât !
După prima rundă, clasamentul arată astfel:
1. Universitatea Cluj    1          1          0          0          0          3:0       3
2. Ştiinţa Miroslava     1          1          0          0          0          3:0       3
3. CSM Satu Mare     1          0          0          0          1          0:3       0
4. CET Govora           1          0          0          0          1          0:3       0
Pe 3 şi 4 mai, programul turneului final din Sala Polivalentă ieşeană se prezintă astfel:
- Sâmbătă: SC Ştiinţa Miroslava Iaşi – CS Universitatea Cluj (ora 17:00), CSM-Adep Satu Mare - CET Govora-CNMB Rm. Vâlcea (ora 19:00).
- Duminică: SC Ştiinţa Miroslava Iaşi - CET Govora-CNMB Rm. Vâlcea (ora 17:00), CS Universitatea Cluj – CSM-Adep Satu Mare (ora 19.00).
Intrarea spectatorilor este liberă la turneul de promovare găzduit de Sala Polivalentă ieşeană, acolo unde primele două clasate vor urca pe prima scenă a voleiului feminin românesc, la finalul competiţiei.