duminică, 8 iunie 2014

Aur, argint şi bronz pentru România la „Europenele” de box feminin de la Bucureşti

Sursa foto: EUBC

România a ocupat locul 3, cu 1 medalie de aur, 1 de argint și 3 de bronz, în clasamentul pe națiuni al Campionatelor Europene 2014 de box feminin de la București, după Rusia (2-1-2) și Bulgaria (1-2-1).
În gala finală de sâmbătă, Steluța Duță, categoria 48 kg, a cucerit medalia de aur, a 3-a continentală din palmaresul ei, după succesele din 2006 și 2007.
Steluța Duță a dominat lupta cu bulgăroaica Sevda Asenova, o boxeriță cu alonjă net superioară, care a încercat s-o țină la distanță pe româncă și să puncteze cu croșee largi. Steluța a avut însă mereu inițiativa și mai multă claritate în lovituri, care i-au adus în final succesul la Sala Polivalentă din Capitală.
''A fost un meci greu, în fața unei adversare pe care o cunoșteam bine. Am mai învins-o și altădată. Este extraordinar să câștig în fața propriilor suporteri și vreau să dedic acest succes staffului tehnic al lotului, tuturor televiziunilor din România și fanilor boxului. Sunt extrem de fericită, nu concepeam să nu iau decât medalia de aur. Vreau să câștig și titlul mondial și să ajung la Jocurile Olimpice de la Rio'', a declarat Steluța Duță, 32 ani, după meci.
Medalia de argint i-a revenit Florinei Radu la categoria 81 kg, unde a fost învinsă de Lilia Durnieva, din Ucraina.
Florina Radu, dezavantajată de alonjă, a încercat mereu să se apropie de adversară și să plaseze serii de lovituri, dar Durnieva a reușit să păstreze distanța și să arunce lovituri directe care i-au adus victoria la puncte după 4 reprize de luptă la Sala Polivalentă.
Cele 3 medalii de bronz pentru România au fost obținute de Cristiana Stancu (cat. 69 kg), Simona Sitar (cat. 64 kg) și Luminița Turcin (cat. +81 kg).
Obiectivul stabilit de Federaţia Română de Box a fost cucerirea a 3 medalii, câte una de fiecare culoare.
Iată rezultatele din gala finală de sâmbătă, 7 iunie 2014:
- Cat. 48 kg: Steluța Duță (România) bate la puncte (b.p.) pe Sevda Asenova (Bulgaria)
- Cat. 51 kg: Stoika Petrova (Bulgaria) b.p. Saiana Sagataeva (Rusia)
- Cat. 54 kg: Marzia Davide (Italia) b.p. Ewelina Wicherska (Polonia)
- Cat. 57 kg: Zinaida Dobrinina (Rusia) bate prin neprezentare pe Svetlana Staneva (Bulgaria)
- Cat. 60 kg: Katie Taylor (Irlanda) b.p. Estelle Mossely (Franța)
- Cat. 64 kg: Anastasia Beliakova (Rusia) b.p. Nastha Jonas (Anglia)
- Cat. 69 kg: Elena Vistropova (Azerbaidjan) b.p. Stacey Copeland (Anglia)
- Cat. 75 kg: Mireille Fontijn Nouchka (Olanda) b.p. Sarah Scheurich (Germania)
- Cat. 81 kg: Lilia Durnieva (Ucraina) b.p. Marinela Radu (România)
- Cat. +81 kg: Maria Kovacs (Ungaria) b.p. Flavia Severin (Italia).