marți, 10 iunie 2014

Campioana României la futsal se stabileşte doar în a treia confruntare !

În prima manşă a finalei Ligii I de futsal, pe teren propriu, City’us Tg. Mureş a învins pe Autobergamo Deva cu scorul de 7-6 (4-2). Într-o dispută programată după sistemul “2 din 3”, a doua partidă s-a disputat luni seara, la Deva, acolo unde Autobergamo din localitate s-a impus în faţa mureşenilor cu scorul de 5-2 (2-2). Golurile partidei au fost reuşite de Adrian Moţ (min. 4 şi 40), Robert Lupu (min. 5), Marius-Cristian Matei (min. 36), Alin Paul (min. 39), respectiv Ferenc Csoma (min. 15 şi 19).
Gazdele au condus cu 2-0 în min. 5, au fost egalate până la pauză şi s-au detaşat la 5-2 în ultimele minute ale meciului, după ce mureşenii au ratat o sumedenie de ocazii, inclusiv un penalty prin Cosmin Gherman.
De la gazde au fost eliminaţi antrenorul principal-jucător Robert Lupu (’10) şi George Ţiglar (’40). În finalul meciului, la golul marcat de Adrian Moţ în poarta goală, în tentativa de a evita golul, mureşeanul Ion Al-Ioani s-a accidentat grav şi a fost transportat la spital. În repriza secundă, oaspeţii au jucat în majoritatea timpului cu portarul în atac, pe acest post evoluând chiar Ion Al-Ioani.
A treia partidă, cea decisivă pentru stabilirea campioanei este programată joi, 12 mai, de la ora 17.45, în direct pe Digi Sport 3.
Pentru locurile 3-4 (finala mică), într-o singură manşă, Futsal Klub Odorheiu Secuiesc s-a impus în faţa echipei Spicom Sf. Gheorghe cu scorul de 7-5 (3-1). Au marcat: Laszlo Szocs (‘1, ‘16, ‘21), Szabolcs Manya (‘3), Kovacs (‘29), Mihaly (‘31) şi Szecsi (‘40) pentru Odorhei, respectiv Redondo (‘13), Mario Duque (‘23, ‘35, ‘38) şi Ţicalo (‘32) pentru Spicom.
Finala Cupei României la futsal va avea loc la Tg. Mureş, pe 16 iunie, de la ora 17:45, cele două combatante fiind CS City'us Târgu Mureş şi Spicom Sfântu Gheorghe.