marți, 10 iunie 2014

Ceferistul ieşean Răzvan Aghion s-a “argintat” la Botoşani !

Răzvan Aghion, de la CS CFR Iaşi

În perioada 7-10 iunie, la Botoşani s-a desfăşurat “Memorialul Cristian Pişta Enăşescu” la tenis de câmp, în organizarea Clubului Sportiv Sănătatea din localitate.
În probele care s-au încheiat se remarcă clasarea pe locul 2 şi obţinerea medaliei de argint a tânărului ceferist ieşean Răzvan Aghion, în cadrul categoriei 12 ani. Meciurile de clasament au fost următoarele:
MASCULIN:
Categoria 12 ani:
- Locurile 1-2: AGHION RĂZVAN (CFR Iaşi) - SCURTU ŞTEFAN (CSM Oneşti) 0-6, 4-6.
- Locurile 3-4: CHIORESCU ALEXANDRU - ALISTAR ŞTEFAN 6-2, 6-2.
- Locurile 5-6: SCHIPOR EDUARD - VĂTAVU DAVID 4-6, 6-4, 6-2.
La această categorie de vârstă, concurenţii au fost împărţiţi iniţial în două grupe. În grupa A, Răzvan Aghion a reuşit două victorii, care l-au propulsat în finala categoriei. S-au înregistrat rezultatele: Răzvan Aghion – Alexandru Chiorescu (CS TC 2008 Dorohoi) 6-0, 6-1 şi Răzvan Aghion – Eduard Schipor (TC Coreco Iaşi) 6-0, 6-1.
FEMININ:
Categoria 10 ani:
- Locurile 1-2: MOISUC ALEXIA (CS Vergilius Iaşi) - COBUZ RIANA (TCM ROMAN) 6-7 (5), 6-2, 2-6.
- Locurile 3-4: SECARĂ IOANA - IVANOV SABINA 6-7 (3), 6-0, 6-3.
- Locurile 5-6: FLOREA LUANA - ALDEA ALEXANDRA 6-3, 6-0.
În finala categoriei 10 ani băieţi, am consemnat: Matei Onofrei (TC Coreco Iaşi) – Tudor Răşcanu (CS Vergilius Iaşi) 6-3, 6-3.
La categoria 12 ani fete, pe prima poziţie a ierarhiei finale s-a clasat Daria Munteanu (TC Coreco Iaşi), cu 4 victorii consecutive.
La categoria 14 ani băieţi, rezultatele finale au fost următoarele:
- Locurile 1-2: Ghiţun Eduard (CS Sănătatea Botoşani) - Mărincuţă Ioan (CS Select Suceava) 6-2, 6-3.
- Locurile 3-4: Belibău Mircea - Ciobanu Ioan 0-6, 0-6.
- Locurile 5-6: Mârţ Alexandru - Dămoc David 0-6, 0-6.
Turneul a fost arbitrat de Cristian Pintilie, iar directorul turneului a fost Mihai Şoldănescu.