joi, 5 iunie 2014

Ne-a învins şi Algeria !

Sursa foto: Prosport

Echipa de fotbal a Algeriei este calificată la turneul final al Cupei Mondiale din Brazilia, care va debuta peste câteva zile, mai precis pe 12 iunie 2014. România va vedea competiţia doar la televizor ! În aceste condiţii, într-un meci amical disputat miercuri seara, la Geneva, ]n Elveţia, Algeria a învins România cu scorul de 2-1 (1-1), într-un joc întrerupt spre finalul primei reprize, în min. 43, din cauza fanilor algerieni, care au aruncat pe teren cu diferite obiecte.
După pauza regulamentară,
cele două echipe au revenit pe teren şi au jucat ultimele minute ale primei reprize, apoi au schimbat imediat terenul şi au continuat jocul cu repriza secundă. Pentru algerieni au marcat Bentaleb – min. 22 şi Soudani – min. 67, în timp ce pentru România a înscris Chipciu – min. 28.
Într-un meci arbitrat de elveţianul Nicolaj Hanni, ajutat de asistenţii Devis Dettemanti şi Raffael Zeder, au evoluat formaţiile:
- Algeria: Mbolhi - Mostefa, Bougherra, Cadamuro, Ghoulam - Taider (Yebda '69), Medjani (Halliche '90+2), Bentaleb (Lacen '84) - Feghouli (Brahimi '84), Djabou (Mahrez '69), Soudani (Slimani '76). Selecţioner: Vahid Halilhodzici.
- România: Pantilimon (Lung '48) - Chiricheş, Găman, D. Grigore, Raţ - Bourceanu, C. Lazăr (Nicoliţă '52, C. Matei '80) - Maxim, Chipciu, Cr. Tănase - Marica (Rusescu '80). Selecţioner: Victor Piţurcă.
În min. 73, Maxim a primit cartonaşul galben, iar la finalul disputei, fanii algerieni au invadat terenul !
De menţionat că Algeria face parte din grupa H a Cupei Mondiale din Brazilia, alături de Belgia, Rusia şi Coreei de Sud.
Alte rezultate din partidele amicale de miercuri, 4 iunie: Gibraltar – Malta 1-0, Islanda – Estonia 1-0, Olanda – Ţara Galilor 2-0, Ungaria – Albania 1-0, Italia – Luxemburg 1-1, Ecuador – Anglia 2-2, Grecia – Nigeria 0-0, Mexic - Bosnia & Herţegovina 0-1.