duminică, 20 iulie 2014

Ieşenii Ioan Herman şi Mihai Ispir, medaliaţi la Cupa Petrolistului la popice

Ioan "Nelu" Herman

* Sâmbătă, pe 19 iulie, arena Conpet din Ploieşti a găzduit Cupa Petrolistului la popice, pentru sportivii veterani (peste 50 ani). Organizarea a revenit grupării din Băicoi – jud. Ploieşti, iar arbitrul principal al competiţiei a fost Florian Constantin, din Ploieşti.
Echipa de popice veterani CFR Olimpia ACB Iaşi a deplasat la Ploieşti 8 sportivi, ei fiind Vasile Ţidularu (căpitanul formaţiei), Aurel Roiu, Sorin Cotlarciuc, Ioan Herman, Mihai Chilaboc, Florin Dăscălescu, Mihai Ispir şi Mariana Zlăvog.
Formaţia ieşeană a participat cu o primă garnitură în competiţia pe echipe, acolo unde s-au luat în consideraţie primele patru rezultate din cinci concurenţi. Vasile Ţidularu a participat doar în întrecerile individuale, iar Mihai Ispir şi Mariana Zlăvog au concurat într-o echipă mixtă cu sportivii din Braşov.
În final, CFR Olimpia ACB Iaşi a reuşit 1537 popice doborâte şi s-a clasat pe locul 7 al competiţiei. Au punctat: Aurel Roiu – 402 p.d., Sorin Cotlarciuc – 397 p.d., Ioan Herman – 386 p.d. şi Mihai Chilaboc – 352 p.d., iar rezultatul lui Florin Dăscălescu – 338 p.d. nu a fost luat în consideraţie.
Pentru echipa Braşov & Iaşi II, care s-a clasat pe locul 9, cu 1484 p.d., ieşenii au punctat prin Mihai Ispir – 372 p.d. şi Mariana Zlăvog – 326 p.d. În întrecerea individuală, Vasile Ţidularu a reuşit 361 p.d., dar nu a urcat pe podium la categoria sa de vârstă.
11. Buzău – 1200 p.d.
Întrecerile individuale, acolo unde ieşenii au cucerit două medalii, aur - prin Ioan Herman şi argint - prin Mihai Ispir, au consemnat următoarele podiumuri de premiere:
3. Ioan Creţoiu (Sibiu) – 360 p.d.
În final, căpitanul grupării ieşene de popice, Vasile Ţidularu, ne-a declarat: „A fost o competiţie frumoasă, iar băieţii noştri s-au descurcat bine. Mai avem însă mult de muncă pe viitor, mai ales la izolate !”.
Turneul final al Campionatului Naţional de popice veterani din acest an, în organizarea campioanei AS Bacova / Siderurgica II Hunedoara va avea loc în perioada 29-30 august, pe arena de popice din Cinciş – judeţul Hunedoara, acolo unde va fi prezentă şi actuala vicecampioană naţională CFR Olimpia ACB Iaşi, care este şi dublă campioană naţională în anii anteriori, în 2011 şi 2012.