joi, 25 septembrie 2014

Primele “victime” ale Cupa României la fotbal: echipele din Mediaş, Chiajna şi Botoşani !

Sursa foto: GSP

Marţi şi miercuri s-au derulat primele meciuri din 16-imile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, cu participarea echipelor de primă ligă. Primele echipe din Liga I care au părăsit competiţia în urma înfrângerilor înregistrate în partidele disputate au fost: Gaz Metan Mediaş, Concordia Chiajna şi FC Botoşani. Au fost la un pas de a părăsi şi ele competiţia Ceahlăul Piatra Neamţ şi Dinamo Bucureşti, care s-au impus doar în prelungiri !
Rezultatele au fost următoarele:
- Şoimii Pâncota - Pandurii Târgu Jiu 1-2 (1-1)
Au marcat: Fl. Băd '31 / Mevlja '22, C. Predescu '85.
- CF Brăila - Oţelul Galaţi 0-1 (0-0)
A marcat: Jula '56.
- Rapid CFR Suceava - Gaz Metan Mediaş 1-0 (0-0, 0-0)
A marcat: Negru '103.
- CSM Râmnicu Vâlcea - CSMS Iaşi 0-1 (0-1)
A marcat: M. Dedu '2.
- ASA Târgu Mureş - Concordia Chiajna 4-1 (3-1)
Au marcat: Axente '27, '66, Amauri '36, N'Doye '43 / Dyulgerov '5.
- Rapid Bucureşti - FC Botoşani 5-4 (0-0, 0-0, 0-0, 5-4 la loviturile de departajare de la 11 metri)
La penalty-uri au transformat: Al. Coman, Al. Iacob, L. Buş, Tînc, N. Vasile, respective Fulop, Ngankam, Bordeianu, Browne. A ratat Ianc, de la FC Botoşani.
- Viitorul Axintele - CFR Cluj 0-2 (0-2)
A marcat: Dore '26, '35.
- SC Bacău - Ceahlăul Piatra Neamţ 1-5 (0-0, 1-1)
Au marcat: Căinari '68 / Marc '90+4. În prelungiri au înscris pentru oaspeţi jucătorii Pavel '91 şi Popadiuc '99, '103, '111.
- Chindia Târgovişte - FC Braşov 1-3 (0-2)
Au marcat: Dobre '62 / L. Ganea '31, Diogo '43, H. Popa '73.
- Unirea Jucu - Petrolul Ploieşti 0-3 (0-2)
Au marcat: Astafei '24, '57, Nkoyi '31.
- Fortuna Poiana Câmpina - (+) Dinamo Bucureşti 2-5 (0-0, 2-2)
Au marcat: Cioinac '51, Munteanu '72 / Rotariu '61, '63, '111, Bilinski '91, '96.
Joi, pe 25 septembrie, ultimele meciuri aferente Cupei României la fotbal sunt:
-Ora 16.00: Săgeata Năvodari - FC Viitorul Voluntari, FC Caransebeş - CS Universitatea Craiova, FC Bihor Oradea - Universitatea Cluj (pe Digi Sport 1).
- Ora 18.00: CS Mioveni - Astra Giurgiu (în direct pe Sport.ro).
- Ora 20.30: ACS Berceni - Steaua Bucureşti (la Pro TV).

* CSMS Iaşi pe două fronturi, la fotbal şi futsal

Conform unui comunicat elaborat de clubul din Dealul Copoului, CSMS Iaşi pune în vânzare bilete pentru partida din cadrul etapei a 9-a a Ligii I de fotbal, cu Concordia Chiajna, de vineri 26 septembrie 2014, ora 21.00. Biletele se vând începând de joi, 25 septembrie, între orele 10.00 – 16.00 şi vineri, de la ora 10.00 până la ora meciului, la casele de bilete ale stadionul Emil Alexandrescu din Copou.
Vă reamintim că sâmbătă, pe 27 septembrie, de la ora 16.00, Sala Polivalentă va găzdui meciul de futsal dintre CSMS Iaşi şi FC Autobergamo Deva, din etapa a IV-a a Ligii I. Intrarea spectatorilor este liberă în arena ieşeană, la un meci în care oaspeţii din Deva sunt campioni naţionali en-titre, iar în perioada 2-5 octombrie 2014 vor participa la întrecerile grupei 3 din UEFA Futsal Cup (Liga Campionilor), din Rusia.