duminică, 12 octombrie 2014

Larisa Iordache, argint la sol, a doua sa medalie la “Mondialele” de gimnastică din China

Gimnasta româncă Larisa Iordache a cucerit medalia de argint în concursul de sol al Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică din orașul chinez Nanning, a doua sa medalie, după argintul obținut la individual compus, totalul obținut în finala de duminică fiind de 14,800, cu 6,3 dificultate și o notă la execuție de 8,5, un rezultat meritoriu pentru sportiva pe umerii căreia a stat întreaga delegație română la această a 45-a ediție a competiției supreme.
Medalia de aur la sol a fost cucerită de Simone Biles (SUA), cu 15,333 puncte, indubitabil eroina acestor campionate mondiale, cu 4 medalii de aur și una de argint (la sărituri), din 6 posibile, ceea ce poate fi o idee despre modul în care a fost gândit și este concretizat noul cod de punctaj, axat pe acrobatică și mai puțin pe elementele gimnice și pe prezentarea artistică.
Bronzul a fost adjudecat de rusoaica Aliya Mustafina, cu 14,733 puncte, ea reușind această performanță din postura de ultimă concurentă, dovadă că i-a revenit stăpânirea de sine.

* Locul 5 la bârnă pentru Larisa Iordache

Finala la bârnă a concursului special pe aparate din cadrul Campionatelor mondiale de gimnastică artistică de la Nanning (China) s-a încheiat cu un nou succes pentru sportiva americană Simone Biles, care s-a impus cu 15,100 puncte, în timp ce una dintre favorite, românca Larisa Iordache, a ocupat doar locul 5, cu 14,066 puncte, după ce a ratat, părăsind aparatul, cel mai greu element din concurs - saltul înapoi cu 360 de grade.
Medalia de argint a fost obținută de chinezoaica Yawen Bai — 15,033 puncte, iar cea de bronz a fost câștigată de Aliya Mustafina (Rusia) — 14,166 puncte.
7. Elisabeth Black (Canada) — 13,700
8. Yao Jinnan (China) — 13,366 (Sursa: Agerpres)

* Corina Ungureanu comentează evoluţia Larisei Iordache

Pe pagina de Facebook - Corina Ungureanu Gym Page, fosta noastră campioană declară: “Bravo Larisa! Trebuie sa explic tehnic pentru cei care se vor grabi sa spuna: doar doua medalii de argint? Da. Doua medalii foarte valoroase pe care trebuie sa le apreciem.
Larisa-barna cu nota de start peste Simone, daca nu rata, era aur clar.
La sol, situatia a stat invers. Simone, nota mai mare de start si exercitiu cu penalizari la aterizari mai mici decat Larisa. Sunt lucruri care se pot rezolva pentru viitor.
Sunt convinsa ca in 2015 vor fi mai multe medalii si cel putin una de AUR. Dar pentru moment, trebuie sa stim ca statistic, GIMNASTICA ARTISTICA, este inca cel mai bun sport al NOSTRU!” (Dan Teodorescu)