duminică, 11 ianuarie 2015

România s-a calificat la Campionatul Mondial „Under 21” de handbal masculin

Sursa foto: Digi Sport

Naționala de tineret a României s-a calificat la Campionatul Mondial de handbal masculin Under-21 din acest an, după ce a învins formația Sloveniei cu scorul de 27-26 (15-17), duminică, în Sala Trivale din Pitești, în ultimul meci din Grupa a 6-a a preliminariilor.
Echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă a reușit o calificare dramatică, în ultimele secunde ale meciului, grație unui gol marcat de Adrian Rotaru.
După ce Croația a învins Bulgaria cu 41-27 (19-10), România avea nevoie de victorie în fața Sloveniei, o formație care nu mai avea șanse de a merge la turneul final din Brazilia.
Tricolorii au deschis scorul (min. 2), dar apoi slovenii au preluat controlul jocului și au condus trei sferturi din meci. Oaspeții au avut 4-2 (5), 5-3 (9), 7-4 (12) sau 10-6 (16) și au păstrat un avans de 3-4 goluri până în finalul primei reprize, Slovenia intrând la pauză cu 17-15.
În repriza secundă, tricolorii s-au apropiat la doar un gol, 19-18 (37), dar egalarea a venit doar cu un sfert de oră înainte de final, 21-21 (46), românii profitând de dubla inferioritate a slovenilor. Echipa noastră a luat un avantaj de două goluri, 23-21 (49), după o perioadă foarte bună, concretizată în patru goluri consecutive. Slovenia a egalat la scurt timp (50), 23-23, revenind și de la 23-25 (55). România a luat din nou avantaj, prin Rotaru, 26-25, dar Janc a egalat când mai erau 56 de secunde. Finalul a fost incandescent, România a forțat golul victoriei, reușindu-l prin același Rotaru când mai erau câteva secunde de disputat. Oaspeții au ratat ultima aruncare a meciului.
Pentru România au jucat: Ionuț Iancu — Ramon Șomlea (3 goluri), Gabriel Burlacu (1), Petru Stroe, Ionuț Nistor (11), Nicolae Ungureanu, Dan Racoțea (3), Adrian Rotaru (4), Vlad Sâncelean, Roland Thalmaier, Andras Szasz (2), Nicușor Negru (3).
Golurile slovenilor au marcat: Luka Groff (3), Blaz Janc (9), Rok Ovnicek (2), Matic Verdinek (2), Tilen Kodrin (5), Adam Bratkovic (5).
După 38-20 cu Bulgaria, 23-23 cu Croația și 27-26 cu Slovenia, România a câștigat grupa a șasea a preliminariilor, cu 5 puncte (+19 la golaveraj), urmată de Croația, 5 pct (+17), Slovenia, 2 pct, Bulgaria, 0 pct.
Turneul final din Brazilia va avea loc în perioada 19 iulie — 2 august 2015. (Sursa: AGERPRES)