sâmbătă, 28 februarie 2015

În Liga I de futsal: CSMS Iaşi, fără noroc în deplasarea de la Sfântu Gheorghe

Etapa a 19-a din Liga I de futsal a programat sâmbătă meciul Spicom Sfântu Gheorghe – CSMS Iaşi 4-2 (2-1). Ieşenii au abordat partida de la Sf. Gheorghe cu mult curaj, dar fără prea mult noroc, deoarece gazdele au marcat ultimele două goluri în ultimele două minute ale disputei (min. 39 şi 40), ultima reuşită fiind la faza când moldovenii au ieşit cu portarul în atac, au riscat şi au pierdut !
Evoluţia scorului a fost următoarea: 1-0, 1-1 (Valentin Pricop), 2-1 (la pauză), 2-2 (Radu Pisică), 3-2, 4-2 (rezultat final).
CSMS Iaşi a utilizat următorul lot de jucători: Marius Chiriac – Radu Pisică, Radu Guţu, Narcis Cataramă, Andrei Despan, apoi Ioan Grigoraş – Victor Mandea, Valentin Pricop. Rezerve neutilizate: Serghei Burduja – Bogdan Baboi, Toni, Abel, Alexandru Pricop. Antrenor: Nelu Stancea. Delegat: Ştefan Tudorache.
Meciul de sâmbătă, din Sala Sporturilor din Sf. Gheorghe, a fost arbitrat de brigada Curta Ovidiu Dan (Târgu Mureş) - Kiuţă Mihai Alexandru (Braşov). Rezervă: Dincuţă Răzvan (Ploieşti). Observator: Mititel Marius (Bucureşti).
A fost un meci pe muchie cu cuţit şi am pierdut nemeritat. La scorul de 2-2, am scăpat pe contraatac, dar Radu Pisică a ratat golul ! Putea să fie mai bine pentru noi, dar nu prea am avut noroc...”, ne-a declarat la finalul disputei delegatul echipei CSMS Iaşi, Ştefan Tudorache.
Alte rezultate de astăzi: FC Progresul Focşani - Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 2-7 (1-3), CS Muncitorul Reşiţa - KSE Târgu Secuiesc 4-3 (2-3).
Ultimele două meciuri ale rundei sunt CS City'us Târgu Mureş - Dunărea Călăraşi (1 martie, de la ora 17.00) şi CFF Clujana Cluj-Napoca – FC Autobergamo Deva (2 martie, ora 19.30), iar CS United Galaţi stă.
Clasamentul la zi arată astfel:
1. Autobergamo Deva                        17        14        1          2          88-46               43
2. Futsal Klub Odorheiu Secuiesc     17        13        1          3          129-56            40
3. CS United Galaţi                           17        12        1          4          84-47               37
4. CS City'us Târgu Mureş                16        12        0          4          118-60            36
5. Spicom Sfântu Gheorghe               17        11        3          3          88-40               36
6. Dunărea Călăraşi                           16        6          3          7          62-45               21
7. Muncitorul Reşiţa                          18        6          1          11        94-113            19
8. CSMS Iaşi                                     17        5          3          9          74-76               18
9. KSE Târgu Secuiesc                      18        5          1          12        51-70               16
10. FC Progresul Focsani                   17        1          0          16        41-153            3
11. CFF Clujana Cluj-Napoca           16        1          0          15        41-164            3
Etapa a 20-a (în perioada 4-8 mai) programează meciurile: CS United Galaţi - FC Progresul Focşani, Dunărea Călăraşi - CFF Clujana Cluj-Napoca, CSMS Iaşi - CS City'us Târgu Mureş (vineri, pe 6 martie, de la ora 18.00, la Sala Polivalentă), Futsal Klub Odorheiu Secuiesc - Spicom Sfântu Gheorghe, Autobergamo Deva - CS Muncitorul Reşiţa, iar KSE Târgu Secuiesc va sta.

* Cupa României la futsal a ajuns în faza sferturilor de finală

La sediul Federației Române de Fotbal a avut loc recent tragerea la sorți a partidelor din sferturile de finală ale Cupei României la futsal.
Programul complet al partidelor din sferturi arată astfel: City'us Târgu Mureș - United Galați, City'us II Târgu-Mureș - Autobergamo Deva, CS Muncitorul Reșița - KSE Tg. Secuiesc şi Futsal Ceahlăul Piatra Neamț – Futsal Klub Odorheiu Secuiesc. Partidele se vor disputa într-o singură manșă, pe 19 aprilie 2015, iar formațiile învingătoare se vor califica la turneul final (Final Four).