sâmbătă, 7 martie 2015

Handbaliştii ieşeni se impun în faţa „satelitului” băcăuan

Sursa foto: Sport Bacăul

În Divizia A de handbal masculin, tinerii handbaliști ai ”satelitului” vicecampioanei Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău au pierdut sâmbătă, pe teren propriu, în fața unei echipe din plutonul fruntaș al seriei, ea fiind Politehnica Unistil Iaşi. În cea mai mare parte a timpului, însă, echipa alcătuită în majoritate din juniori II a ținut pasul cu mai experimentata lor adversară, pe care au pus-o în dificultate în numeroase momente. De altfel, în minutul 51, ieșenii conduceau cu numai un gol (31-30) și numai lipsa de experiență a băcăuanilor a făcut ca formația vizitatoare să aibă un final de meci fără emoții. Chiar dacă portarul Bobeică a avut o evoluție foarte bună, acest lucru n-a putut suplini numeroasele naivități defensive ale echipei sale, care au dus, în final, la înfrângere. Cu toate acestea, a fost un nou meci foarte util pentru juniorii Științei.
Evoluția scorului a fost: 2-4 (
5), 5-7 (10), 5-9 (15), 9-13 (20), 11-17 (25), 16-19 (la pauză), 20-22 (35), 23-25 (40), 26-30 (45), 30-31 (51), 30-34 (55), 32-37 (la final).
Pentru gazdele de la Știinţa Municipal Dedeman II Bacău au evoluat: Bobeică (24 de intervenţii decisive), Rusu (3 intervenţii decisive) – Hanțaru (11 goluri / 28 șuturi), Doboș (6/11), Liță (5/7), R. Drăgan (4/6), Cotinghiu (4/8), Oancea (2/3), Suciu, Dima, Atănăsoaei (0/1), Ionescu (0/1). Antrenor: Bogdan Voica.
Rezultatele de sâmbătă ale etapei a 20-a din Seria A a Diviziei A de handbal masculin au fost: ŞTIINTA MUNICIPAL DEDEMAN II BACĂU - CS POLITEHNICA UNISTIL IAŞI 32-37 (16-19), CSU TÂRGOVIŞTE - CSU GALAŢI 14-52 (6-25), ACS HD TELEORMAN ALEXANDRIA - CS HC BUZAU 2012 26-27 (12-15), HC ARGEŞ PITEŞTI - CSM CIMENTUL BICAZ 39-20 (18-8),  CS DE LA ALPINISM LA TURISM VICOV BUCOVINA - CSM FOCSANI 2007 17-47 (5-23), iar CSM PLOIEŞTI şi CSU  II SUCEAVA au stat. Miercuri, pe 11 martie, de la ora 13:00, se va juca partida LPS PIATRA NEAMŢ - CSM II BUCUREŞTI. (Sursa: Sport Bacăul şi FR Handbal)