sâmbătă, 6 iunie 2015

CFR Olimpia ACB Iaşi, doar locul 2 la Cupa României la popice

Manea-Rohotin-Cercel, titulari la CFR Olimpia ACB Iaşi şi la naţionala României

* Trofeele puse în joc au revenit echipelor Conpet Petrolul Ploieşti (la feminin) şi CFR Cluj (la masculin).

Sâmbătă, pe 6 iunie 2015, arena cu 6 piste de la Ploieşti a găzduit etapa a IV-a (ultima) din cadrul Cupei României la popice, la nivel de senioare şi seniori.
În competiţia feminină, în runda de astăzi, pe primul loc s-au clasat gazdele ploieştene, care au acumulat 3 puncte de etapă (cu 3219 popice doborâte), urmate de târg-mureşence (2 puncte, cu 3173 p.d.) şi giuleştence (1 punct, cu 2977 p.d.).
Clasamentul final al Cupei României la popice, în turneul feminin, s-a prezentat astfel:
1. Conpet Petrolul Ploieşti - 11 puncte (8 + 3) - câştigătoarea trofeului;
2. Electromureş Romgaz Tg. Mureş - 8 puncte (6 + 2);
3. Rapid Bucureşti - 5 puncte (4 + 1).
La ora 13.00 au început întreceriler competiţiei masculine de la Cupa României, doar cu 3 echipe prezente la start, deoarece formaţia Electromureş Tg. Mureş a anunţat că nu mai poate face deplasarea din motive "tehnice" ale mijlocului de transport.
Echipele participante şi rezultatele înregistrate au fost următoarele:
- CFR Olimpia ACB Iaşi (11 puncte după primele trei etape, cu 10.254 p.d.):
1. Mănel Manea - 576 p.d.
2. Paul Rohotin - 537 p.d. / total parţial - 1113 p.d.
3. Ion Cercel - 566 p.d.
4. Gyula Veres - 522 p.d. / total parţial - 2201 p.d.
5. Florin Opincă - 536 p.d.
6. Bogdan Tudorie - 585 p.d. / total general - 3322 p.d.
Rezerve:
7. Costică Ciurdea
8. Remus Antimirescu (antrenor-jucător)
- CFR Cluj (10 puncte - 10.194 p.d.):
1. Virgil Dorin - 546 p.d.
2. Bogdan Dudaş - 599 p.d. / total parţial - 1145 p.d.
3. Petruţ Mihălcioiu - 605 p.d.
4. Vlad Sabău - 536 p.d. / total parţial - 2286 p.d.
5. Robert Merza - 600 p.d.
6. Ioan Figlea - 562 p.d. / total general - 3448 p.d.
Rezerve:
7. Cornel Popa
8. Grigore Blaga (antrenor-jucător)
- Inter Petrila (5 puncte - 9392 p.d.):
1. Florin Niţescu - 492 p.d.
2. Cristian Cimpoer - 512 p.d. / total parţial - 1004 p.d.
3. Radu Balaban - 533 p.d.
4. Bogdan Iura - 508 p.d. / total parţial - 2045 p.d.
5. Mihai Balaban - 542 p.d.
6. Petre Cimpoer - 518 p.d. / total general - 3105 p.d.
Rezerve:
7. Marcel Dobrică (antrenor jucător)
Clasamentul etapei a IV-a, cea de astăzi, de la arena Conpet din Ploieşti, a fost următorul:
1. CFR Cluj - 4 puncte (3448 p.d.)
2. CFR Olimpia ACB Iaşi - 3 puncte (3322 p.d.)
3. Inter Petrila - 2 puncte (3105 p.d.)
4. Electromureş Tg. Mureş - 0 puncte (0 p.d.)
După patru runde, clasamentul final al Cupei României arată astfel:
1. CFR CLUJ - 14 puncte (10 + 4) - 13.642 p.d. - câştigătoarea trofeului
2. CFR Olimpia ACB Iaşi - 14 puncte (11 + 3) - 13.576 p.d.
3. Inter Petrila - 7 puncte (5 + 2) - 12.497 p.d.
4. Electromureş Tg. Mureş - 4 puncte (4 + 0) - 9.213 p.d.
Aşadar, CFR Cluj a câştigat trofeul pus în joc la egalitate de puncte cu CFR Olimpia ACB Iaşi, dar având un popicaveraj superior, cu 66 de "beţe" în faţa moldovenilor !
Arbitrul principal al competiţiei a fost Marian Constantin (Braşov). Federaţia Română de Popice (Bowlingul s-a despărţit recent de Popice şi îşi va face o federaţie nouă) a fost reprezentată la Ploieşti de preşedinta Maria Popescu şi instructorul sportiv Ion Borlovan.