marți, 7 iulie 2015

Ieşeanca Andreea Prisacariu iese cu fruntea sus din proba de simplu a "Trofeului Municipiului Iaşi"

După ce în cursul dimineţii arenele de tenis CFR Iaşi au găzduit primele şapte partide ale zilei de marţi, 7 iulie, acolo unde ieşeanca Michele Alexandra Zmău a triumfat în faţa Cristinei Moroi cu scorul de 6-2, 6-4, după ora 15.30 s-au disputat celelalte opt meciuri programate, şase la simplu şi alte două la dublu, toate din turul I al competiţiei "Trofeul Municipiului Iaşi", cu premii totale de 10.000 dolari.
Pe terenul 1 "Ilie Năstase", ieşeanca de numai 15 ani, Andreea Prisacariu, asistată de antrenorul Alex Cojocaru, a făcut un meci bun în faţa jucătoarei Ana Victoria Gobbi Monllau (18 ani, din Argentina) şi doar experienţa superioară a jucătoarei venite din America de Sud până în străvechea capitală a Moldovei a făcut diferenţa pe tabela de scor. După multe răsturnări de scor şi faze palpitante am consemnat
victoria în două seturi a Anei Victoria Gobbi Monllau în faţa Andreei Prisacariu, dar ieşeanca noastră, care a învăţat tenisul chiar la arenele CFR, sub comanda antrenoarei Oana Hâncu în anii din urmă, iese cu fruntea sus din competiţia de simplu, dar va continua la dublu mâine seară, alături de Michele Alexandra Zmău, într-un meci în care vor întâlni pe primele favorite ale probei, Ioana Loredana Roşca şi Oana Georgeta Simion.
Rezultatele din partea a doua a zilei de marţi au fost următoarele:
SIMPLU:
- Andreea Amalia ROŞCA - Barbara BONIC (Serbia) [7] 6-2, 7-6 (1);  - Noelia ZEBALLOS (Bolivia) - Gabriela Nicole TĂTĂRUŞ 2-6, 6-0, 6-0;
- Camilla SCALA (Italia) - Mihaela GHIOCA 6-2, 7-5,
- Teodora STÎNGĂ - Ilona-Georgiana GHIOROAIE 5-2 (retragere din cauze medicale Ghioroaie);
- Alexandra PERPER (Rep. Moldova) - Andreia BEBERECHI 6-3, 6-2;
- Ana Victoria GOBBI MONLLAU (Argentina) - Andreea PRISACARIU (România) 6-4, 6-3.
De menţionat că, în setul I, Prisacariu a condus cu 2-0 la game-uri, iar în setul secund, de la 1-4, Andreea a recuperat până la 3-4, dar nu s-a putut mai mult la doar... 15 ani !!!
DUBLU:
- Simona IONESCU / Agnes SZATMARI (România) - Ailen CRESPO AZCONZABAL / Daniela FARFAN (Argentina) 6-1, 7-5;
- Maryna KOLB / Nadiya KOLB (Ucraina) [4] - Cristina MOROI / Kerstin PECKL (România-Austria) 6-1, 6-3.
Miercuri, 8 iulie 2015, în turul al doilea al probei de simplu (optimi de finală) şi în turul secund al probei de dublu (sferturi de finală) se vor juca partidele:
TERENUL 1:
De la ora 9:30:
- Daniela FARFAN (Argentina) - Michele Alexandra ZMĂU;
- Ana Victoria GOBBI MONLLAU (Argentina) - Irina FETECAU [5].
De la ora 17.00:
Ioana Loredana ROŞCA / Oana Georgeta SIMION [1] - Andreea PRISACARIU / Michele Alexandra ZMĂU.
TERENUL 2:
- Alexandra PERPER - Agnes SZATMARI [8];
- Teodora STÎNGA - Ioana Loredana ROŞCA [2].
De la ora 17:00:
- Valeriya STRAKHOVA / Anastasia VDOVENCO [3] - Ioana GUNA / Andreea Amalia ROŞCA.
TERENUL 3:
- Andreea Amalia ROŞCA - Mihaela Lorena MĂRCULESCU;
- Simona IONESCU [3] - Camilla SCALA.
- Raluca CIUFRILĂ / Mihaela GHIOCA - Maryna KOLB / Nadiya KOLB [4].
TERENUL 4:
- Anastasia VDOVENCO [6] - Camelia-Elena HRISTEA;
- Noelia ZEBALLOS - Oana Georgeta SIMION [4].
- Simona IONESCU / Agnes SZATMARI - Barbara BONIC / Ana Victoria GOBBI MONLLAU [2].
Supervisorul ITF este Mihai Dumitrescu (Bucureşti), iar directorul de turneu localnicul Vergil Aghion, antrenor de tenis de câmp la CS CFR Iaşi. Intrarea spectatorilor pe durata competiţiei este liberă !