luni, 10 august 2015

Laura Aniţei, medalie de aur la Cupa MTK de la Budapesta

Sursa foto: Cupa Mondială Budapesta

În perioada 7-9 august, la Budapesta, în capitala Ungariei au avut loc întrecerile unei noi etape din Cupa Mondială la gimnastică ritmică, la senioare, iar pentru pre-junioare şi junioare a fost organizată Cupa MTK.
În competiţia pre-junioarelor, România a cucerit trei medalii, prin Laura Aniţei (CSŞ Anghel Saligny Iaşi) - aur la măciuci, cu 13,650 puncte (dificultate - 5,900 + execuţie - 7,750 + penalitate - 0,000), Denisa Stoian (CSM Ploieşti) - argint la coardă şi bronz la cerc. La minge, ieşeanca Laura Aniţei s-a clasat pe locul 4.
La junioare, la individual compus, într-o competiţie cu 34 concurente, ieşencele de la CSŞ Anghel Saligny, Andreea Verdeş şi Ştefana Popa s-au clasat pe locurile 19 şi respectiv 20, ultima ocupând locul 8 în finala de la măciuci, cu 14,000 puncte.
Într-un concurs câştigat de rusoaica Alina Ermolova, au mai concurat din partea ţării noastre junioarele Alice David (locul 16), Sonia Ichim (17) şi Denisa Mailat (23).
La senioare, la Cupa Mondială de la Budapesta, s-a impus Yana Kudryavtsena (Rusia), cu 75,300 puncte. În clasamentul de la individual compus, cu 50 gimnaste în competiţie, româncele Alexandra Piscupescu (cu 64,600 pct) şi Ana Luiza Filiorianu (cu 62,200 pct) s-au clasat pe locurile 22 şi respectiv 35.
Antrenorii de la CSŞ Anghel Saligny Iaşi sunt Constantin Radu, Cătălina Radu şi Oana Cozma.