joi, 6 august 2015

Steaua București a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor

Sursa foto: Prosport

Campioana României, Steaua București, a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal, ediția 2015-2016, fiind învinsă în deplasare, cu scorul de 4-2 (1-2), de echipa sârbă Partizan Belgrad, miercuri seara, în cadrul manșei secunde a turului III preliminar al celei mai importante competiții continentale intercluburi.
Meciul s-a disputat într-o atmosferă incendiară, creată de cei aproximativ 30.000 de spectatori prezenți în tribunele stadionului "Partizan", care a contrastat cu cea de la jocul tur de pe Arena Națională din București, disputat cu porțile închise și încheiat la egalitate, 1-1.
Partizan a reușit deschiderea scorului în minutul 8, prin căpitanul Stefan Babovic, după o gafă a apărării Stelei, însă elevii lui Mirel Rădoi au restabilit rapid egalitatea, prin ghanezul Sulley Muniru, care l-a învins pe portarul Zivkovic cu un șut din interiorul careului, după o fază creată de Tade.
Steaua putea prelua conducerea pe tabela de marcaj în minutul 27, când Tade a expediat mingea în bară, la capătul unei acțiuni ofensive de toată frumusețea a roș-albaștrilor.
Campioana României a trecut însă în avantaj după doar câteva minute, când algerianul Hamroun a fructificat o pasă a lui Adi Popa și l-a învins pe portarul Zivkovic (min.33).
Partizan a început în forță repriza secundă și putea restabili echilibrul pe tabela de marcaj, însă atacantul bulgar Valeri Bojinov a trimis balonul în bară de la 11 metri, după un fault în careu comis de Varela asupra lui Petrovic (min.48), fază în urma căreia africanul a văzut cartonașul roșu și a părăsit terenul, Steaua rămânând astfel în 10 jucători.
Gazdele au profitat de avantajul numeric și au mărit presiunea la poarta Stelei, reușind să marcheze de două ori într-un interval de nouă minute, mai întâi prin Marko Jevtovic (min.60), al cărui șut a fost deviat de un apărător al Stelei, păcălindu-l astfel pe portarul Cojocaru, iar apoi prin Andrija Zivkovic, bine servit de Oumaru (min.69).
Campioana Serbiei a pus capăt suspansului în prelungirile jocului, când a înscris pentru a patra oară, prin rezerva Nikola Trujic.
Grație acestui succes, Partizan Belgrad și-a asigurat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor, în timp ce Steaua București va evolua în play-off-ul celei de-a doua competiții europene intercluburi, Europa League.

* Caseta tehnică a meciului din capitala Serbiei

- Belgrad, stadion "Partizan", 30.000 de spectatori
- FK Partizan Belgrad — FC Steaua București 4-2 (1-2)
Au marcat: Stefan Babovic ('8), Marko Jevtovic ('60), Andrija Zivkovic ('69), Nikola Trujic ('90+1), respectiv Sulley Muniru ('11), Jugurtha Hamroun ('33).
Au evoluat echipele:
- Partizan: 1. Zivko Zivkovic — 4. Miroslav Vulicevic, 6. Gregor Balazic, 44. Fabricio, 5. Nemanja Petrovic — 21. Marko Jevtovic — 8. Darko Brasanac, 10. Stefan Babovic (căpitan, 92. Nikola Trujic, min.90) — 15. Abubakar Oumarou, 86. Valeri Bojinov, (22. Sasa Ilic, min.60), 17. Andrija Zivkovic. Antrenor: Zoran Milinkovic. Rezerve neutilizate: 12. Filip Kljajic — 13. Lazar Cirkovic, 23. Miroslav Bogosavac, 92. Nikola Trujic, 11. Nikola Ninkovic, 33. Ivan Saponjic.
- Steaua: 12. Valentin Cojocaru — 22. Jean Sony Alcenat, 6. Paul Papp, 33. Fernando Varela (căpitan), 13. Alin Toșca — 11. Muniru Sulley, 21. Nicandro Breeveld (17. Alexandru Tudorie, min.72) — 77. Adrian Popa, 14. Jugurtha Hamroun (80. Gabriel Iancu, min.70) 7. Alexandru Chipciu (16. Guilherme, min.51) — 15. Gregory Tade. Antrenor: Mirel Rădoi. Rezerve neutilizate: 1. Florin Niță — 2. Cornel Râpă, 23. Aymen Tahar, 8. Lucian Filip.
- Arbitru: Istvan Vad. Asistenți: Peter Berettyan şi Laszlo Viszokai. Arbitru de rezervă: Sandor Szabo (toți din Ungaria).
- Delegat UEFA: Mark Blackbourne (Anglia); Observator UEFA pentru arbitri: Luciano Luci (Italia).
- Cartonașe galbene: Alcenat (54), Hamourn (56), Guilherme (57), Breeveld (61), Trujic (90+2), Babovic (90+3).
- Cartonaș roșu: Varela (48).
Tragerea la sorți a meciurilor din play-off-ul Ligii Campionilor și Europa League va avea loc vineri, la sediul UEFA de la Nyon, din Elveția.

* Mircea Lucescu califică pe Șahtior Donețk în play-off-ul Champions League

Echipa ucraineană Șahtior Donețk, pregătită de românul Mircea Lucescu, s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal, după ce a reușit să învingă cu scorul de 3-0 formația turcă Fenerbahce Istanbul, miercuri seara la Lvov (Ucraina), în manșa secundă a turului III preliminar al celei mai importante competiții europene intercluburi.
Șahtior s-a impus grație golurilor lui Oleksandr Gladki (min.35), Dario Srna (min.65 din penalty) și Alex Teixeira (min.68).
În meciul tur, disputat săptămâna trecută în Turcia, cele două formații au terminat la egalitate, 0-0.
Rezultate înregistrate în partidele programate miercuri:
(+) Șahtior Donețk (Ucraina) — Fenerbahce Istanbul (Turcia) 3-0 (în tur 0-0)
(+) Skenderbeu (Albania) — Milsami Orhei (Republica Moldova) 2-0 (în tur 2-0)
Viktoria Plzen (Cehia) — (+) Maccabi Tel Aviv (Israel) 0-2 (în tur 2-1)
(+) FC Bruges (Belgia) — Panathinaikos Atena (Grecia) 3-0 (în tur 1-2)
(+) Malmoe FF (Suedia) — Red Bull Salzburg (Austria) 3-0 (în tur 0-2)
(+) Partizan Belgrad (Serbia) — Steaua București (România) 4-2 (în tur 1-1)
(+) FC Basel (Elveția) — Lech Poznan (Polonia) 1-0 (în tur 3-1)
(+) BATE Borisov (Belarus) — Videoton FC (Ungaria) 1-0 (în tur 1-1)
Sparta Praga (Cehia) — (+) ȚSKA Moscova (Rusia) 2-3 (în tur 2-2)
Qarabag Agdam (Azerbaidjan) — (+) Celtic Glasgow (Scoția) 0-0 (în tur 1-0)
(+) Astana (Kazahstan) — HJK Helsinki (Finlanda) 4-3 (în tur 0-0)
Meciurile disputate marți au fost:
(+) APOEL Nicosia (Cipru) — Midtjylland (Danemarca) 0-1 (în tur 2-1)
Molde (Norvegia) — (+) Dinamo Zagreb (Croația) 3-3 (în tur 1-1)
Ajax Amsterdam (Olanda) — (+) Rapid Viena (Austria) 2-3 (în tur 2-2)
(+) AS Monaco (Franța) — Young Boys Berna (Elveția) 4-0 (în tur 3-1)
Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în faza următoare a competiției. Tragerea la sorți a meciurilor din play-off-ul Ligii Campionilor va avea loc vineri la Nyon (Elveția).
(Sursa: AGERPRES)