miercuri, 28 octombrie 2015

Alt meci, altă poveste !

După ce au pierdut pe teren propriu în faţa Concordiei cu 0-1, în campionatul Ligii I,  fotbaliştii de la CSMS Iaşi s-au "răzbunat" în optimile de finală ale Cupa României în faţa aceleeaşi echipe, de data aceasta în deplasare. CSMS Iaşi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins, marţi seara, cu scorul de 2-1 (0-1), echipa Concordia Chiajna, chiar pe terenul acesteia.
Au marcat Răsdan '27 (pentru gazde), respectiv Bădic '50 şi Frăsinescu '70 (pentru oaspeţi). Ieşenii au mai marcat un gol prin Bădic, anulat pentru ofsaid, iar în ultimele secunde ale disputei, tânărul Alex Creţu a trimis balonul peste bara transversală a gazdelor, din 8 metri, cu toată poarta goală în faţă ! Au evoluat echipele:
- Concordia Chiajna: Matache – Grădinaru, Mamele, Tincu, Bărboianu – S. Pană (’56 - L. Ion), B. Madeira (’77 - Constantinescu) – Răsdan, Purece, V. Lazăr – Răducanu (’62 - Dina). Antrenor: Cornel Ţălnar.
- CSMS Iaşi: Grahovac – Mihalache, Ciucă, Dantas (’46 - Frăsinescu), Ţigănaşu (‘90^3 - Creţu) – Mitic – Böle, V. Gheorghe, Enescu, Bădic (’86 - Bosoi) – Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Alte rezultate: FC Braşov-Astra Giurgiu 3-4 (după prelungiri) şi ACS Poli Timişoara-Petrolul Ploieşti 2-1.
Partidele SC Bacău - ASA Târgu Mureş, FC Viitorul II Constanţa - CFR Cluj şi Pandurii Târgu Jiu - Dinamo Bucureşti sunt programate miercuri, iar meciurile FC Viitorul Constanţa - FC Botoşani şi FCM Baia Mare - Steaua Bucureşti se dispută joi.