sâmbătă, 12 decembrie 2015

Remiză italiană la Târgu Mureş: Bergodi (ASA) - Napoli (CSMS) 1-1

Nicolo Napoli

Etapa a 22-a din Liga I de fotbal a programat vineri seara meciul ASA Târgu Mureş - CSMS Iaşi 1-1 (0-1), acolo unde gazdele au smuls o remiză în ultimele minute ale disputei. Golurile partidei au fost reuşite de Ionuţ Balaur (min. 87), respectiv Bojan Golubovic (min. 45).
Meciul de la Târgu Mureş a fost şi o confruntare între cei doi antrenori italieni din Liga I din România, Cristiano Bergodi (ASA), respectiv Nicolo Napoli (CSMS). La partidă a asistat şi antrenorul mureşean Ladislau Boloni, acum liber de contract. Echipa CSMS Iași a ajuns astfel la șapte partide consecutive fără înfrângere, cu 3 victorii şi 4 rezultate de egalitate şi păstrează încă şanse pentru calificarea în turneul play-off (locurile 1-6).
Arbitrul Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca) a condus formaţiile:
- ASA Tg. Mureş: Stăncioiu – Velayos, Balaur, I. Gonzalez, Brandan – Jazvic, Gorobsov, Mureşan, Dedov (’46 - Romario Kortzorg) – R. Costa, Axente (’58 - Manolov). Antrenor: Cristiano Bergodi.
- CSMS Iaşi: Grahovac – Voicu, Mitic, Creţu, Ţigănaşu – Vasile Gheorghe, Enescu – Böle (‘90+3 -  Bosoi), Onduku (’81 - Şt. Grigorie), Piccioni –  Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
Tot vineri s-a jucat meciul Concordia Chiajna - Poli Timișoara 2-2.
Celelalte meciuri ale rundei sunt: Astra Giurgiu - Petrolul Ploieşti, Dinamo Bucureşti - Pandurii Tg. Jiu, CSU Craiova - FC Voluntari, FC Botoşani - CFR Cluj, FC Viitorul Ovidiu - Steaua Bucureşti.
Într-un clasament condus de Astra Giurgiu, care a acumulat 42 puncte, CSMS Iaşi se află pe locul 7, cu 29 puncte la activ.
Vor urma apoi partidele din sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, astfel:
- 15 decembrie: ACS Poli Timişoara - ASA Târgu Mureş (ora 18:00) şi Dinamo Bucureşti - Astra Giurgiu (ora 20:30);
- 16 decembrie: CSMS Iaşi - CFR Cluj (ora 20:30);
- 17 decembrie: FC Viitorul Ovidiu - FC Steaua Bucureşti (ora 20:30).
În etapa 23-a din campionat, CSMS Iaşi va evolua pe teren propriu (sâmbătă, pe 19 decembrie, de la ora 18.00) împotriva oltenilor de la CS Universitatea Craiova.