sâmbătă, 5 martie 2016

"Cazacii" lui Aghion fac ravagii la Cupa Vrancart Adjud - Primăria Onești - Tg. Ocna - Dofteana - Slănic Moldova!

Sursa foto: mass-media Oneşti

Secţia de tenis de la CS CFR Iaşi şi-a sporit efectivele cu doi tineri "cazaci", ei fiind Maxim Cazac (care va împlini duminică, 6 martie 2016, frumoasa vârstă de 12 ani) şi Ilie Cazac (născut pe 29 iulie 2006). Ambii tenismeni au participat la "Cupa Vrancart Adjud-Primăria Oneşti-Tg. Ocna-Dofteana-Slănic Moldova", la categoria de vârstă 12 ani, iar Matei Cazac, antrenat acum de ieşeanul Vergil Aghion, a câştigat turneul, după următoarele rezultate: 6-0, 6-0 cu Rareş-Sebastian Chirilă (CS Pro Tenis Botoşani), 6-1, 6-0 cu Francisc-Luca Simon (CS Dacia Galaţi), 6-0, 6-1 cu David-Ionuţ Apetrei (TC Vaslui), iar în marea finală a fost 6-0, 6-2 cu Mihai-Alexandru Negură (AS Club Sportiv Moldosport Bacău).
După cum se poate observa, "Cazacul" cel mare şi-a zdrobit adversarii şi are toate şansele să urce pe culmile gloriei în tenisul românesc !
Să mai menţionăm că Ilie Cazac, deci "Cazacul" cel mic, doar la 9 ani şi jumătate, l-a învins în primul tur pe Răzvan Albu (CS Unirea Focşani) cu 6-1, 6-0 şi a pierdut apoi în sferturi în faţa finalistului Mihai Negură, foarte greu, la scorul de 6-7 (3), 3-6.
La competiţia organizată de CS Tema Sport Oneşti, directorul de turneu a fost Emil Ţintaru, iar arbitru principal Marian Chirilă. Cei care au urcat pe podiumul de premiere au primit cupe, diplome si echipament sportiv, iar sportivii participanţi au fost din România, Ucraina şi Republica Moldova. Turneul a fost de categoria I, el fiind înscris în calendarul competiţional al Federaţiei Române de Tenis.