duminică, 10 aprilie 2016

Bronz european pentru halterofilul ieşean Ilie Ciotoiu

Sportivul ieşean Ilie Ciotoiu, cu dublă legitimare la CS CFR Iaşi-CSM Cluj a cucerit în urmă cu puţine minute medalia de bronz la total, în cadrul cat. 56 kg, la "Europenele" de haltere seniori de la Forde, din Norvegia. Performanţa lui Ilie Ciotoiu a fost de 247 kg la total, cu 111 kg la smuls şi 136 kg la aruncat.
El a ratat de puţin la 113 kg şi respectiv 139 kg.
Clasamentul la total a fost următorul:
1. Mirco Scarantino (Italia) - 264 kg;
2. Josue Brachi (Spania) - 264 kg;
3. Ilie-Constantin Ciotoiu (România) - 247 kg.
3. Elmar Aliyev (Azebaidjan) - 136 kg.
De remarcat că azerul Elmar Aliyev (greutate 55,21 kg) a realizat din a treia încercare 136 kg la aruncat şi l-a întrecut pe ieşeanul Ilie Ciotoiu (locul 4, greutate 55,62 kg) la greutatea corporală, fiind mai uşor decât ceferistul nostru cu 410 grame !!!
La stilul smuls, cu 111 kg, Ilie Ciotoiu s-a clasat pe locul 5, într-un concurs cu 15 sportivi participanţi la categoria 56 kg.
"Am spus cu multe zile înaintea concursului din această seară de 10 aprilie 2016, că ieşeanul nostru Ilie Ciotoiu va reuşi la Europenele de seniori din Norvegia o medalie şi cea mai bună performanţă din carieră. Am avut dreptate ! Dar medaliile pe plan internaţional pentru sportivul nostru vor mai veni şi pe viitor, cu siguranţă!", ne-a declarat antrenorul clubului CS CFR Iaşi, Dănuţ Fron.
Primarul ieşean Mihai Chirica adresează şi domnia sa FELICITĂRI sportivului ieşean Ilie-Constantin Ciotoiu.