miercuri, 20 aprilie 2016

Ieşeanul Matei Fotea, un titlu la dublu la Cupa TC Micul AS

În perioada 16-19 aprilie 2016, arena de tenis Coreco din cartierul ieşean Păcurari a găzduit turneul juvenil de tenis de categoria A, din cadrul Circuitului Naţional FRT - Cupa Micul AS Iaşi, pentru categoria de vârstă 16 ani.

În proba de dublu masculin, perechea Matei Fotea (TC Micul AS Iaşi) - Adrian Mateo Bejenaru (LPS-CSŞ Constanţa) s-a impus în finală, cu scorul de 6-4, 6-2, în faţa cuplului Mihai Ursuleanu (ACS Livone Bucureşti) - Cezar Cătălin Chicosu (CSŞ Mircea Eliade Bucureşti) şi a dobândit trofeul pus în joc.
În finala probei de simplu masculin am consemnat: Adrian Mateo Bejenaru (LPS-CSŞ Constanţa) - Cezar Cătălin Chicosu (CSŞ Mircea Eliade Bucureşti) 6-2, 6-0.
În proba feminină de simplu, pe tabloul tip şah, pe locul 1 s-a clasat Diana Iacob (TC Micul AS Iaşi), cu 4 victorii din tot atâtea meciuri disputate.
În aceeaşi perioadă s-a mai disputat şi Cupa TC Micul AS Iaşi-Bestar, turneul de categoria I, din cadrul calendarului FR Tenis.
Câştigătorii au fost următorii tenismeni:
- Categoria 10 ani băieţi: Daniel Penteleiciuc (Select Suceava);
- Categoria 10 ani fete: Daria Volosova (Select Suceava);
- Seniori: Tudor Gheorghiţă (CS Vergilius Iaşi). Pe locul 2 s-a clasat binecunoscutul tenismen ieşean Teodor Leahu, care aparţine acum de clubul Pro AS Sibiu.
Arbitrul principal la cele două turnee a fost ieşeanul Cătălin Costaş, iar directorul de turneu Teodor Damian, care este şi preşedintele TC Micul AS Iaşi.
Pe 23 aprilie va debuta turneul de categoria A - Circuitul Naţional FRT - Braşov Junior Tenis Championship, pentru categoria 14 ani, unde va evolua şi Răzvan Aghion, de la CS CFR Iaşi.
Începând cu data de 30 aprilie, arenele de tenis CFR Iaşi vor găzdui tradiţionalul turneu denumit "Cupa de Primăvară Ruxandra Dragomir-CFR Iaşi", pentru categoriile de vârstă 10 ani, 12 ani, 14 ani şi seniori, la masculin şi feminin.