duminică, 2 octombrie 2016

Victorie categorică pentru fetele de la CS Navobi Iaşi

Etapa a III-a din Superliga de fotbal feminin a programat duminică, pe 2 octombrie 2016, meciul CS Navobi Iaşi – Heniu Prundu Bârgăului 5-1 (1-0). Au marcat: Nica Loredana (min 35), Răduc Elena (min 46 şi52), Benţoiu Monica (min.54), Colesnicenco Nadejda (min.65), respectiv Toma Anastasia (min.79). Pe o vreme însorită, cu un plus 22 grade Celsius, în prezenţa a circa 50 de spectatori, partida de la Iaşi s-a disputat pe terenul sintetic al stadionului Emil Alexandrescu din Dealul Copoului.
În lipsa antrenorului principal Adrian Ambrosie, plecat la un turneu în Serbia, cu lotul de junioare sub 17 ani a selecţionatei României, (care a ratat la doar 18 minute calificarea la Turneul de Elită), dar rămase pe ‘’mâini bune’’ cu Cristian Amironesei, preparatorul fizic Florin Trofin si directorul sportiv Cristian Ambrosie, jucătoatele de la Navobi Iaşi şi-au propus să bifeze prima victorie din acest campionat, obiectiv ce a şi fost îndeplinit de altfel în urma unui joc combinativ, cu pase în viteză, cu şuturi la poartă dar şi cu o disciplină tactică remarcabilă.
Meciul a început destul de echilibrat, tânăra echipa bistriţeană arătând ambiţie şi determinare, urmârind să dezvolte contraatacuri lansate şi ca scop final, un rezultat pozitiv. Dar după numai 8-9 minute gazdele au stăpânit ferm mijlocul terenului şi şi-au trecut în cont prima ocazie de a marca prin vârful de atac Loredana Nica.
Au urmat 20 de minute de dominare ieşeană, dar fie portarul oaspete Diana Năcuţă, cu intervenţii salutare, ori bara sau ratările milimetrice ale Teodorei Plăcintă sau ale Monicăi Benţoiu au făcut ca tabela de marcaj să rămână intactă. Ca răspuns la atacurile in valuri ale ieşencelor, jucătoarele de la Heniu au contraatacat rapid, dar au fost surprinse de mai multe ori in ofsaid sau apărarea echipei Navobi în frunte cu tânărul căpitan Iulia Mera, dublată impecabil de noua venită Anca Nina, completata de Vasilica Nadia si Justine Prata, si-a făcut pe deplin datoria.
Golul a venit logic pentru gazde, in min. 35, după o degajare lungă a portarului aflat în mare formă, Mirela Abălaşei, mingea fiind preluată perfect de Nica, cea care, cu un şut plasat lângă bară deschide scorul: 1-0 pentru Navobi, scor consemnat şi la pauză.

* O repriză secundă cu 5 goluri

În al doilea act al partidei, lucrurile au evoluat rapid, ieşencele marcând chiar din primul minut, printr-un şut senzaţional din vole, de la 20 de metri, în colţul lung, a Elenei Răduc, "capul limpede" de la mijlocul terenului care, deşi uşor accidentată a făcut un joc încântător!
"Furia" gazdelor a continuat şi, după alte 8 minute scorul era deja 4-0 prin execuţiile superbe ale aceleaşi Elena Răduc şi Monica Benţoiu, cea care a reluat sub bară mingea respinsă de portarul oaspete la lovitura de pedeapsă executată lângă bară de Loredana Nica. Văzându-se cu un avantaj confortabil pe tabela de marcaj, jucătoarele de la Navobi au ridicat piciorul de pe acceleraţie şi acest lucru s-a văzut imediat prin doua atacuri prelungite ale ardelencelor, având-o în prim plan pe tenacea jucătoarea din Republica Moldova, Anastasia Toma, care a fost, de altfel şi cea mai apreciată jucătoare de la echipa vizitatoare.
Totuşi, experienţa ieşencelor s-a vazut şi în fazele următoare, acestea marcând încă un gol, în min.65, gol prelucrat frumos la mijlocul terenului prin pase scurte şi exacte pe traseul Prata -Ilaş-Benţoiu (trecută inspirat pe banda dreaptă)-Colesnicenco, ultima transformând acțiunea in cel de-al cincilea gol al gazdelor, cu un șut plasat pe lângă portarul advers.
Golul de onoare al bistriţencelor a venit cu 10 minute înainte de fluierul final, prin mai sus remarcata Anastasia Toma, o jucătoare ce a adus, în acest an, un plus la echipa ardeleană.
Ultima fază demnă de amintit, a fost penalty-ul apărat de ieşeanca Mirela Abălaşei, experimentatul portar fiind, pe tot parcursul partidei, un factor de stabilitate al echipei.
Rezultatul final de 5-1 pentru Navobi Iaşi reflectă pe deplin diferenţa din teren, dintre o echipă gazdă disciplinată tactic, bine pregatită fizic şi o echipă - Heniu Prundu Bârgăului, ambiţioasă, tânără şi care va progresa, cu siguranţă, de la meci la meci.
Au evoluat echipele:
- CS Navobi Iaşi: Mirela Abălaşei - Justine Prata (min.81, Ana Foia), Iulia Mera (căpitan),Anca Nina, Vasilica Nadejda - Ilaş Georgiana (min.75, Andreea Grigoraş), Răduc Elena (min.85, Proca Ana Maria), Colesnicenco Nadejda - Monica Benţoiu, Teodora Plăcintă (min. 88, Artimeza Ciubotariu), Loredana Nica. Antrenor: prof. Cristian Amironesei. Director Sportiv: Cristian Ambrosie. Preparator fizic: Florin Trofin. Medic: Petre Crivoi.
- Heniu Prundu Bârgăului: Năcuţă Diana - Arnăutu Ana, Filler Beata, Ştef Lenuţa, Pop Ioana - Zahan Dorina, Toma Anastasia, Lovenberger Denisa, Vaman Valentina - Dinescu Roxana, Prociuc Andreea. Rezerve: Muresa Daniela, Călina Lenuţa, Archiudean Daria. Antrenor principal: Svoboda Călin. Antrenor secund: George Ruscău jr. Preşedinte: George Ruscău sr.
Partida din Copou a fost condusă fara probleme de o brigada ieseana condusă de Aelenei Ciprian - Condurache Adrian şi Melinte Ionut.
Celelalte rezultate ale rundei au fost: Olimipa Cluj – Independenta Baia Mare 15-0 (6-0), Real Craiova – ASA Tg. Mureş 0-5 (0-3), CFR Timişoara – Fair Play Bucureşti 11-2 (2-2!!!), iar meciul CSŞ Targoviste – Vasas Femina a fost amânat pentru 19 octombrie 2016.
Clasamentul din Superliga feminină de fotbal arată astfel:
1. Olimpia Cluj                       3          3          0          0          32-0     9
2. ASA 2013 Târgu Mureş      2          2          0          0          16-0     6
3. CFR 1933 Timişoara          2          2          0          0          18-3     6
4. CS Real Craiova                3          2          0          1          9-9       6
5. CS Navobi Iaşi                  2          1          1          0          6-2       4
6. CSŞ Târgovişte                 1          0          1          0          2-2       1
7. Vasas Femina Odorhei       2          0          1          1          1-12     1
8. Independenta Baia Mare    3          0          1          2          3-20     1
9. Heniu Prundu Bârgăului     3          0          0          3          2-20     0
10. Fotbal Club Fair-Play      3          0          0          3          5-26     0
Etapa următoare, din 9 octombrie 2016, programează partidele: Fair Play Bucuresti – Navobi Iasi (ora 11.00), CSS Targoviste – Real Craiova (ora 11.00), Independența Baia Mare – CFR Timisoara (ora 11.00), ASA Tg. Mures – Olimpia Cluj (ora 11.00) şi Vasas Femina – Heniu Prundu Bargaului (ora 14.00).  Pe 19 octombrie, de la ora 11.00, se va juca restanţa din prima rundă, CFR 1933 Timişoara - CS Navobi Iaşi. (Surse: CS Navobi Iaşi şi FRF)