sâmbătă, 26 noiembrie 2016

Victorie clară în Liga Campionilor pentru lansatoarele de la Electro Romgaz Tg. Mureş

Sâmbătă, pe 26 noiembrie 2016, Liga Campionilor la popice a programat partidele tur ale primei runde, atât în competiţia feminină, cât şi în cea masculină.

La arena de popice din Târgu Mureş, gazdele de la Electromureş Romgaz din localitate au câştigat în faţa polonezelor de la KS Alfa Vektor Tarnovo Podgorne cu scorul de 7-1 la puncte de echipă (18-6 la puncte de set / manşe câştigate; 3228 p.d. - 3059 p.d.), într-un meci arbitrat de clujeanul Dumitru Beşe.
Au punctat următoarele lansatoare:
- Electro Romgaz Tg. Mureş: SUCIU Alina - 516 p.d. (3 manşe cîştigate; 1 punct de echipă),
 DUKA Tilda - 526 p.d. (3; 1), BORNERT Alexandrina - 502 p.d. (2; 0), BAN Iulia Adela - 578 p.d. (4; 1), BACIU Doina-Victoriţa - 552 p.d. (3; 1), GYERESI Anna - 554 p.d. (3; 1). Antrenori: Orosz Istvan şi Seres Jozsef. Vicepreşedinte club: Antal Matilda.
- KS Alfa Vektor Tarnovo Podgorne: TORKA Weronika - 465 p.d. (1; 0), TORKA Izabela - 501 p.d. (1; 0), BONK Aleksandra - 518 p.d. (2; 1), ZYGARLOWSKA Dominika - 528 p.d. (0; 0), CWOJDZINSKA Izabela - 537 p.d. (1; 0), STRZELCZAK Liwia - 510 p.d. (1; 0). Antrenor: BONK Joanna.
Returul va avea loc pe 10 decembrie 2016, în Polonia, dar nu credem că mureşencele mai pot rata promovarea în sferturile de finală ale competiţiei. Meciul retur va fi arbitrat de
KOZAKIEWICZ Mariusz  (Polonia) şi va avea loc într-o arenă cu 4 piste.
Celelalte jocuri din turul I sunt KK CELJE (Slovenia) -  BSV Voith  St. PÖLTEN (Austria), KC SCHREZHEIM (Germania) - „Kristal“ ZRENJANIN (Serbia) şi Boule d'Or Soults sous Forets (Franţa) - ZP Sp. a.s. PODBREZOVA (Slovacia).
În turul al doilea, dacă se vor califica, Electro Romgaz Tg. Mureş se va confrunta cu puternica KK Mlaka Rijeka (Croaţia), cu primul meci în deplasare, pe 28 ianuarie şi acasă, pe 18 februarie 2017.Turneul final de patru este programat la Podbrezova (Slovacia), în zilele de 1 şi 2 aprilie 2017.