sâmbătă, 21 ianuarie 2017

Victorie în cinci seturi pentru Penicilina Iaşi

Dan Gavril

Sâmbătă, 21 ianuarie 2017, la Galați, echipa feminină de volei Penicilina Iași a învins, dar nu a reușit să-și valorifice pe deplin potențialul, obținând doar două din cele trei puncte în fața unei formații pentru care orizontul pare să fie liga secundă. Deși au câștigat primul set cu scorul de 25-18, elevele lui Dan Gavril și-au complicat în continuare viața, permițând ambițioaselor jucătoare gazdă să-și treacă în cont două seturi (26-24, 25-18) cu valoarea unui punct în clasament. Un punct care nu le folosește la nimic gălățencelor de la CSU, dar care s-ar putea să cântărească greu în bilanțul final al ieșencelor. Sub amenințarea înfrângerii, Penicilina Iaşi și-a revenit și a obținut victoria în ultimele două acte: 25-22, 15-8 și 3-2 la seturi, într-un meci consumat în 115 minute (23+27+26+27+12). Învingătoarea se află, după această etapă, pe locul 6, dar urmează partide mult mai dificile decât cea de la malul Dunării. Antrenorul Dan Gavril a folosit următoarele jucătoare la Penicilina Iaşi: Jelena Cvijovic, Milica Knežević, Vesna Sekulic,  Alicia Perrin , Andra Streșină, Melinda Sipoş - Cristen Monks (libero). Au mai jucat Mihaela Stîngă şi Ana-Maria Ursachi. Alte rezultate ale rundei cu nr. 14: Dinamo Bucureşti - Volei Alba Blaj 0-3, Unic Piatra Neamţ - CSM Lugoj 3-1, CSM Bucureşti - SCMU Craiova 3-1, CSM Târgovişte - SCM Piteşti 3-0, CSU Medicina Tg. Mureş - Ştiinţa Bacău (în acest moment scorul este 0-2 la seturi şi 14-16 în actul nr. 3). În etapa viitoare, pe 28 ianuarie, pe teren propriu, ieşencele se vor confrunta cu puternica formaţie CSM Târgovişte.