duminică, 19 februarie 2017

Echipa de futsal tineret CSM Poli Iaşi a promovat la turneul final al Cupei României

Sala LPS din Dealul Copoului a găzduit duminică, 19 februarie 2017, partida retur din preliminariile Cupei României la futsal pentru tineret (U 19), cele două combatante fiind CSM Politehnica Iaşi şi Dumărea Călăraşi. Dacă în prima manşă ieşenii au pierdut partida de la Călăraşi cu scorul de 6-5, în meciul retur formaţia moldavă s-a impus cu un categoric scor de 7-3 (1-0), într-un meci arbitrat de brigada locală Cosmin Roman - Sebastian Spaiuc. Evoluţia scorului a fost următoarea: 1-0 (Mihuleac), 2-0 (Panaite), 3-0 (Leonte), 3-1, 4-1 (Stan), 5-1 (Leonte), 6-1 (Pasnicu), 6-2, 6-3, 7-3 (Leonte).
Astfel, cu scorul general de 12-9, CSM Poli Iaşi ajunge la turneul final al Cupei României la tineret, alături de primele clasate din cele cinci serii de campionat (Internazionale Traian Vaslui, Viitorul 2010 Buzău, Colţea 1920 Braşov, Futsal Klub Odorheiu Secuiesc, Muncitorul Reşiţa), cel mai bun loc 2 (KSE Târgu Secuiesc) şi învingătoarea meciului din preliminarii Informatica Timişoara - CFF Clujana Cluj-Napoca (se va juca pe 20 februarie, de la ora 14:00, în tur 3-9).
Turneul final de opt se va disputa într-o localitate încă nedesemnată, cu meciuri în sferturile de finală, semifinale şi apoi finală.
În partida de duminică seară, din Sala LPS Iaşi, gazdele de la CSM Poli au evoluat în următoarea alcătuire: Ilieş Grigoraş - Robert Mircia, Cosmin Stan (căpitan de echipă), Alexandru Panaite, Teodor Hîrceag, apoi Cosmin Popa (portar debutant) - Denis Pasnicu, Leonard Leonte, Ştefan Corjan, Gabriel Mihuleac, Andrei Manolache, Ştefan Iacob. Antrenor: Florin Nichifor. Preparator fizic; Florin Trofin. Director sportiv: Ştefan Tudorache. Director de marketing şi cronometror la masa oficială: Vlad Baban. Team-manager: Ionel Popa. Ofiţer de presă: Dan Teodorescu.
La finalul disputei, antrenorul ieşean Florin Nichifor ne-a declarat: "Au fost două reprize total diferite, ne-am impus mai greu în prima parte a jocului. La pauză am discutat între noi şi am abordat cu mai mult calm repriza secundă. Am pasat mai mult şi scorul a devenit la un moment dat 6-1, deci noua noastră tactică de joc a fost bună. Am învins în final cu 7-3 şi ne-am calificat la turneul final al Cupei României, unde vrem să ajungem cât mai sus!".

* Tot în Cupa României, dar la seniori

Vă reamintim că tot în Cupa României, dar la seniori, unul dintre meciurile din sferturile de finală se va juca în Sala Polivalentă ieşeană, acolo unde, luni, 20 februarie 2017, de la ora 16:00, CSM Poli Iaşi se va confrunta cu puternica CS City'us Târgu Mureş, într-o singură manşă. "După victoria din campionat împotriva mureşenilor, cu 4-1, vrem să-i învingem şi în Cupa României şi să ajungem la Final Four, îndeplinindu-ne astfel obiectivul!", ne-a declarat directorul sportiv al formaţiei ieşene, Ştefan Tudorache.
Meciul de luni, dintre ieşeni şi mureşeni va fi condus de brigada Daniel Decă (Brăila) - Marian Ivănescu (Bucureşti), rezervă fiind Flavius Ionuţ Cojocaru (Galaţi), iar observator federal Vasilică Constantin (Bucureşti).
Primele două rezultate din sferturi au fost: Autobergamo Deva - CS United Galaţi 6-1 (2-0), Pro-Tineret Sighişoara - Futsal Klub Odorheiu Secuiesc 1-14 (0-5), iar meciul Colţea 1920 Braşov - Informatica Timişoara se va disputa pe 25 februarie, de la ora 19:00.
Tot luni, 20 februarie, dar de la ora 18:00, în etapa a 24-a din Liga I de fotbal, echipa ieşeană din Dealul Copoului, CSM Politehnica, va avea o confruntare dificilă în deplasare, împotriva formaţiei ACS Politehnica Timişoara. Partida de pe Bega va putea fi vizionată pe Digi Sport 1 şi Dolce Sport 1.