sâmbătă, 4 februarie 2017

O nouă înfrângere în contul baschetbalistelor ieşene

Ultima etapă a sezonului regulat din Liga Naţională de baschet feminin a programat vineri seara, pe 3 febrtuarie 2017, meciul Politehnica Naţional Iaşi - CS Baschet Teleorman Alexandria 58 - 78 (12 - 18, 13 - 22, 13 - 23, 20 - 15).
Ieşencele au condus cu 2-0 şi 10-8 în primul sfert, dar apoi oaspetele s-au impus pe tabela de marcaj, scorul devenind 10-18 (min. 9) şi 12-18 (min. 10). În min. 13, gazdele reduc din nou scorul până la 21-22, dar patru minute mai târziu ('17), tabela arăta 21-32. După 25-40 (la pauza mare) şi 38-63 (la finalul primelor trei reprize), ieşencele câştigă ultimul sfert (20-15), dar nu şi partida. În min. 39:24, ieşeanca Diana Dănila înscrie ultimele 2 puncte ale meciului şi diferenţa pe tabela de marcaj ajunge la 20 puncte (58-78) în favoarea formaţiei din Alexandria.
Partida din Sala Polivalentă, vizionată de circa 200 spectatori a fost arbitrată de brigada Andrei Bădilă - Alexandru Nicolae - Claudia Patricia Telcian, comisarul FRB fiind Luca Badea.
Au evoluat echipele:
- Poli Naţional Iaşi (antrenor: Ovidiu Stochici): Ramona Elena Dănălache 6 (1x3), Diana Dănilă 2, Ka Deidre Simmons 31 (1x3), Andreea Aursulesei 7, Ioana Iftimescu 2, Anamaria Ciotir 3 (1x3), Roxana Butnariu, Gabriela Măgurean 7 (1x3).
- CSBT Alexandria (antrenor: Mădălin Piperea): Ştefania Lorena Candoi, Shanita Tava Arnold 13 (1x3), Irina Enache,
Georgiana Viorela Voicu 8, Mihaela Elena Mihai 1, Sattoria Antoinette Rule 7 (1x3), Alina Podar 6, Megan Elaine Mullings 21, Ivana Grbic 5, Carla Donette Bartee 17 (1x3).
La finalul partidei, Gabriel Toma, unul dintre managerii baschetului ieşean de la CS Politehnica, a menţionat pe o reţea de socializare următoarele: "Astăzi a fost meci, cu Alexandria. Nu s-a terminat cum am fi vrut noi. Dar fetele noastre, au muncit, au luptat, chiar dacă nu le-a ieşit mereu ce şi ele şi noi ne-am dorit... Noi însă, noi care suntem alături de ele de pe bancă sau din tribună, noi cei din club, noi cei care am slujit clubul Politehnica şi baschetul românesc, noi suntem alături de ele... Pitica noastră, Didi, a fost din nou cea mai bună marcatoare... Ana a vrut mult, nu a reuşit cât şi-a dorit, lacrimile din ochii ei la finalul partidei mi-au arătat unde îi este sufletul. Şi este în locul potrivit. Îi spun cum i-am spus şi atunci, nimic nu se termină, totul este de acum înainte. Capul sus, vom fi mai buni meciul următor... Elena-Ramona a fost aceeaşi furnicuţă care a împins jocul înainte. Andreea a vrut mult, inelul nu a fost la fel de primitor ca altă dată. Ioana a făcut câteva intercepţii şi recuperări incredibile, Diana Dănilă a ajutat echipa atunci când a fost nevoie. Gabriela Măgurean a muncit mult sub panouri cu rapidele jucătoare ale Alexandriei. Este poate straniu să vorbeşti elogios la o înfrângere. Însă ştiu bine că aceste fete au caracter şi cu ele putem construi o echipă a Iaşului de care să fim mândri... Avem câteva jucătoare pe care ne putem baza, vom aduce câteva jucătoare să întărim echipa. Pauza competiţională ne va prinde bine, vom întări echipa, lucrurile vor arăta altfel...".
Alte rezultate ale rundei cu nr. 18: Universitatea Goldis ICIM Arad - ACS BC Sirius Tg Mureş 90-69, Universitatea Cluj-Napoca - CS Municipal Satu Mare 77-65, CS Phoenix Galaţi - ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe 54-85.