joi, 23 martie 2017

La Piatra Neamţ, voleibalistele de la Penicilina Iaşi și-au luat revanșa!

După ce sâmbătă, la Iași, a zdrobit pur și simplu pe C.S.U. Galați, miercuri, pe 22 martie 2017, Penicilina a învins mai categoric decât arată scorul formația Unic, la Piatra Neamț. În primul set, voleibalistele ieșene au dominat copios și au condus cu 18-6, 23-10, câștigând cu 25-11. În setul al doilea, gazdele au avut o tresărire de orgoliu pe fondul relaxării Penicilinei și, de la 10-10, scorul a devenit 18-11, 22-14 și 25-17. ”Runda” a treia a debutat la fel ca și prima, elevele lui Dan Gavril controlând jocul: 2-8, 9-15, după care nemțencele au încercat să profite de o serie de neglijențe ale adversarelor (14-16). Finalmente, setul al treilea a revenit echipei din Iași cu 25-21. În următorul, Penicilina a avut inițiativa, dar sportivele pregătite de Rareș Gavril (fiul lui Dan Gavril!) s-au ”agățat” de câteva mingi, scorul alternând de la 7-10 la 11-10, dar n-au reușit să țină pasul: 13-23 și 17-25.Scor final: Unic Piatra Neamț-Penicilina Iași 1-3 (-11, 17, -21, -17), totul în 97 minute (20+25+28+24).
Penicilna Iaşi a evoluat la început în alcătuirea: Jelena Cvijovic, Milica Knežević, Vesna Sekulic, Alicia Perrin, Melinda Sipoş, Maria Grabovețcaia - Cristen Monks. Din setul al doilea au mai jucat Mihaela Stângă, Maria Ursachi, Andra Streșină, Veselina Grigorova.
Celelalte rezultate au fost:
- Play-out (locurile 7-12): SCMU Craiova - CSM Piteşti 0-3, CSU Galaţi - CSU Medicina Tg. Mureş 0-3.
- Play-off (locurile 1-6): CSM Lugoj - Ştiinţa Bacău 0-3, Volei Alba Blaj - CSM Bucureşti 3-0, Dinamo Bucureşti - CSM Târgovişte 1-3.
Sâmbătă, 25 martie a.c., de la ora 14.00, Penicilina Iaşi va întâlni pe teren propriu, în sala proprie din str. Teodor Burada nr.5, echipa CSM Universitatea Craiova, în grupa locurilor 7-12 a Diviziei A1 de volei feminin. Vor arbitra Florin Vasile-Bosi (Bucureşti) - A1 şi Marius Ştefurac (Ploieşti) - A2. Observator federal: Adrian Apetrei (Ploieşti).
Tot în etapa a III-a din play-out se mai dispută partidele CSU Medicina Târgu Mureş - Unic Piatra Neamţ şi SCM Piteşti - CSU Galaţi. Turneul play-out are ca lider echipa Penicilina Iaşi, cu 35 puncte, urmată de Unic Piatra Neamţ, cu 32 puncte.