duminică, 15 octombrie 2017

La un nou început de drum: Un set pentru moralul Penicilinei!

* În prima etapă a noului sezon competiţional de volei feminin, sâmbătă, pe 14 octombrie, s-a jucat partida CSM Târgoviște- Penicilina Iași 3-1 (25-14, 25-14, 23-35, 25-10).

La 2-0 (25-14, 25-14) la seturi pentru târgoviștence, gazdele au crezut că meciul s-a încheiat, în timp ce fetele lui Rareș Puni au strîns rândurile și, de la 5-5, atacurile Mariei Grabovețcaia și ale Jelenei Cvijovic au dus scorul la 10-5 pentru Penicilina Iaşi, apoi la 18-8 și 24-19, prin  preluări bune și prin câteva puncte direct din serviciu. ”Multinaționala” din Târgoviște, cu un ”sextet” de start alcătuit numai din jucătoare de peste hotare (din SUA, Canada, Spania, Brazilia, Porto Rico, Slovacia, Germania), și-a revenit în finalul ”actului” al treilea (23-24), dar a fost prea târziu și 25-23 pentru Penicilina.
Setul al patrulea (25-10) a avut aceeași configurație ca primele două, formația dâmbovițeană, cu o dublă vicecampioană europenă și cu două campioane naţionale europene în teren, dominând clar datorită jocului bun al voleibalistelor Milagoss Collar (8 puncte), Lousiane Souza-Ziegler (16 puncte, 5 direct din serviciu), Erin Fairs (17 puncte).
Scorul final a fost 3-1, setul obținut de oaspete fiind o ”rampă de lansare” pentru meciul de sâmbătă, 21 octombrie, cu CSU Medicina Tg.Mureș, de la Iași.
Antrenorul Rareș Puni (Penicilina)a început cu următoarea formulă: Maria Grabovețcaia (17 puncte, 3 direct din serviciu), Andra Streșină, Alina Gagea (11 puncte), Jelena Cvijovic (13 puncte), Ana Maria Ursachi, Evgenija Milivojevic - Roxana Pintea (libero). Au intrat pe parcursul partidei Mihaela Stângă și Irina Andreica.
Alte rezultate din prima etapă: CSU Medicina Tg. Mureş - Universitatea Cluj 3-1 (15-25, 25-12, 25-20, 26-24), CSM Volei Alba Blaj - CSM Lugoj 3-0 (25-15, 25-16, 25-16) şi Ştiinţa Bacău -  ACS Agroland Timişoara 3-1 (25-17, 23-25,
25-13, 25-11). Pe 16 octombrie, de la ora 18.00, în direct la DigiSport, se va disputa partida CSM Bucureşti - Dinamo Bucureşti.